Nezařazené

Co obnáší zahájení podnikání v České republice pro cizince

By 31. 1. 2014 No Comments

Jak mohou podnikat zahraniční osoby v České republice, jaké jsou možnosti, podmínky a povinnosti pro podnikání v České republice? Zásady a základní definice pojmů pro podnikání v České republice z pohledu zahraničních osob.

Podnikání v České republice je dnes pro cizince mnohem jednodušší než dříve a to díky členství v Evropské Unii. Pokud chce tedy cizinec podnikat v České republice, je důležité zda je ze země EU popřípadě Norska, Islandu, Švýcarska či Lichtenštejnska. Pro tyto cizince platí téměř stejné podmínky jako pro české osoby. Jestliže, cizinec pochází ze zemí mimo EU nebo výše jmenovaných, platí pro něj trošku odlišné podmínky.

Kdo je považován za zahraniční osobu?
Je to fyzická osoba s trvalým bydlištěm mimo ČR nebo právnická osoba se sídlem mimo Českou republiku. Proto tyto osoby platí stejné podmínky pro podnikání v České republice, jako pro české osoby (pokud zvláštní zákon nestanoví jinak).

 

Podnikání zahraničních osob podle živnostenského zákona

Cizinci ze zemí EU a přidružených zemí (Norsko, Lichtenštejnsko, Island a Švýcarsko) mohou provozovat  živnost v České republice ve stejném rozsahu a za stejných podmínek jako tuzemská osoba.

Pro zřízení živnosti je nutné v případě fyzických osob splnit všeobecné podmínky provozování živnosti. Jedná se o dosažení hranice 18tého věku, bezúhonnost a způsobilost k právním úkonům. Živnost je možné ohlásit na kterémkoliv živnostenském úřadě na území ČR.

K jaké činnosti si musí zřídit zahraniční osoba živnostenské oprávnění, stanoví §2 a 3 živnostenského zákona. Ne vždy se totiž jedná o živnost. Živností se rozumí soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Živností nejsou například svobodná povolání  – např. advokáti, znalci, lékaři, zubaři, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Právě činnost pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor nevyžaduje živnostenský list a proto bývá zahraničními osobami často využívána jako předmět podnikání. Jelikož uspíší zápis do obchodního rejstříku (vznik společnosti). Zahraniční osoba nemusí čekat na vydání živnostenského listu a může tak dříve zahájit podnikání v České republice. Později si pak zahraniční osoba může zřídit oprávnění, které bude potřebovat ke své činnosti.

Po splnění veškerých podmínek stanovených živnostenským zákonem vydá příslušný úřad živnostenské oprávnění.

Jako české osoby musí i zahraniční osoby dodržovat podmínky při provozování živnosti, které nařizuje živnostenský zákon. Jedna z nejdůležitějších je povinnost viditelně označit obchodní firmou, názvem, či jménem objekt, v němž je uvedeno místo podnikání.

 

Založení právnické osoby – majetková účast zahraniční osoby v české právnické osobě

Pro zahraniční osoby platí možnost založení české právnické osoby, podílet se na založení české právnické osoby, být členem v již založené společnosti nebo účastnit se jako společník v české společnosti.

Různé druhy těchto majetkových účastí zahraničních osob nejsou považovány za podnikání zahraničních osob, jelikož samotnou podnikatelskou činnost vykonává česká právnická osoba, která podniká na vlastní jméno a odpovědnost.

I při různých druzích majetkových účasti zahraničních osob a zakládání českých právnických osob, platí, že zahraniční osoby mají stejná práva a povinnosti tak jako české osoby. Jedná se o stejná pravidla, jako je tomu u samotné činnosti, která vykazuje znaky podnikání zahraniční osoby v České republice.

Výše majetkové účasti zahraniční osoby není nijak limitována. Zahraniční osoba může vlastnit i 100 % české právnické osoby.

Aby se mohla zahraniční osoba majetkově podílet v české právnické osobě, musí být právně způsobilá.

Způsobilost u fyzických osob: se právní způsobilost řídí právním řádem státu, kde má zahraniční osoba státní příslušnost. K založení české právnické osoby stačí, aby byla osoba způsobilá dle českého právního řádu.

Způsobilost u právnických osob: K tomu, aby se mohla zahraniční právnická osoba majetkově účastnit v české právnické osobě, musí být způsobilá mít práva a povinnosti. Tzv. její osobní statut se bude posuzovat podle, jak jsme již výše uvedli, právního řádu státu, dle kterého byla zahraniční právnická osoba založena. Na základě právní způsobilosti zahraniční právnické osoby podle cizího práva se pak přiznává povaha podnikatele i v České republice, má-li tuto povahu i v cizině.

Založení organizační složky podniku v ČR

Jednou z možných forem podnikání zahraničních osob na území České republiky je vytvoření organizační složky podniku.  Zřídit si organizační složku podniku v ČR mohou veškeré zahraniční osoby, která mají v cizím státě svůj podnik.

Organizační složka podniku je relativně stabilní útvar bez právní subjektivity, má ucelenou vnitřní organizaci, je účetně spjatý s podnikem a slouží provozování podnikání zahraniční osoby na území České republiky

Zahraniční osoba musí podat návrh na zápis organizační složky do obchodního rejstříku, pak může zahájit podnikání v České republice.  Oprávnění k podnikání pak vzniká dnem zápisu organizační složky do obchodního rejstříku.

Co je potřeba k návrhu pro zapsání organizační složky?

  • Výpis z obchodního či živnostenského rejstříku
  • Rozhodnutí svého statutárního orgánu o zřízení organizační složky
  • Rozhodnutí o jmenování vedoucího organizační složky podniku, který bude za organizační složku jednat.