V pořadí 2. vlna EET se blíží

0 comments

Druhá vlna EET se týká podnikatelských subjektů, kteří provozují maloobchody a velkoobchody.

Připravili jsme pro vás odpovědi na 4 nejčastěji kladené otázky, které dostáváme od podnikatelů.

1. S jakým předstihem je potřeba řešit EET

Doporučujeme začít řešit EET cca měsíc před ostrým spuštěním. Není toho totiž málo, co po technické stránce musíte udělat. Nezapomínejte, že nestačí jenom koupit a nastavit registrační pokladnu, ale čeká vás také registrace na FÚ. Proto je lepší začít dřív a v klidu všechno vyladit.

2. Co vše potřebuji k EET vyřídit

Budete muset požádat o autentizační údaje a to buď osobně nebo přímo na úřadě. V tomto případě získáte údaje ihned. Další možnost je zažádat si o ně elektronicky přes datovou schránku. Výhoda je v tom, že nemusíte nikam chodit, ale údaje vám do datové schránky přijdou až za několik dní.

K elektronické evidenci tržeb budete potřebovat také certifikát. Je to vlastně váš „podpis“ podle kterého finanční správa zjistí, že datovou zprávu jí zasíláte právě vy. Zažádat o ni můžete na portále FÚ v EET aplikaci.

3. Jak na on-line platby v e-shopech

Finanční správa vydala už ke konci roku 2016 pokyn, jak naložit v EET on-line platbami. Bohužel byl tento výklad velmi nesrozumitelný a podnikatelé ani odborná veřejnost si ho jednoznačně neuměla vysvětlit. Naštěstí v únoru vydala nový dokument, dle kterého se tržba v e-shopech eviduje když se o ní podnikatel dozví nebo když odesílá balík.

Bohužel není ještě úplně jasné, jestli je povinnost evidovat tržby z prodejních platforem jako Ebay nebo Etsy. Není totiž jednoznačně dané, zda mají blíže k platebním branám nebo platbám z účtu na účet.

4.Které platby spadají do EET a které ne

Musíte evidovat platby v hotovosti, platební kartou, on-line platby kartou a přes platební brány.
Platby z účtu na účet nebo dobírky, které vám dopravce zasílá na účet evidovat nemusíte.
Záleží na tom, jakým způsobem vám ji zákazník předá. Platby z účtu na účet neevidujete. EET se netýká ani dobírky, pokud vám dopravce posílá peníze na účet. Evidovat naopak musíte platby kartou a v hotovosti a také on-line platby kartou a přes platební brány.

Nevíte si rady jak na EET? Jsme účetní firma a auditorská společnost s více jak 20 lety zkušeností. Rádi Vám poradíme.

Share This:
GermanEnglish