Co je EET a koho se týká

0 comments

EET ( elektronická evidence tržeb), je elektronický nástroj, který eviduje tržby, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka elektronicky posílány na daňový úřad.

Jestliže obchodník provede finanční transakci, musí ji prostřednictvím datové zprávy zaslat finanční správě, která ji během okamžiku potvrdí unikátním číselným kódem. Kód zašle obratem zpět obchodníkovi a ten prostřednictvím účtenky předá kód zákazníkovi.
Podstatou pro fungování elektronických tržeb je online připojení daného zařízení ( pc, pokladna, tablet, mobil). Tento systém byl zvolen záměrně, jelikož online připojení mají již téměř všichni podnikatelé.

Pro zavedení e-tržeb neboli elektronické evidence tržeb byl záměrně zvolen takový systém, který nepředpokládá vysoké pořizovací náklady při zajištění nutného hardwaru ani softwaru a který není složitý. Podstatou jeho fungování je on-line připojení daného zařízení (pokladna, PC, mobilní telefon nebo tablet), není dokonce zapotřebí ani vysokorychlostní internet.

Koho se EET týká?

Systém se nezavádí plošně, ale jedná se o postupné závádění v několika vlnách pro jednotlivé skupiny podnikatelů. Týká se to podnikatelů, kteří realizují hotovostní prodej, šeky, platby kartou, směnky nebo podobná platidla.

Čtyři fáze zavádění elektronických tržeb:

Od 1. prosince 2016 se EET týkají poskytovatelů pohostinských, stravovacích a ubytovacích služeb, vztahuje se na CZ-NACE skupina 55 a 56.

Od 1. března 2017 se EET týká maloobchodu a velkoobchodu, CZ-NACE skupina 45, 46 a 47.

O rok později tedy  od 1. 3. 2018 by se měli zapojit ostatní činnosti, tj. např. svobodná povolání (právníci, lékaři, účetní), doprava či zemědělství.

V poslední fází tedy od 1. 6. 2018, se k EET připojí vybraná řemesla a výrobní činnosti. CZ-NACE skupina 13‒17, 20.4, 22, 23, 25, 31‒33, 43, 95, 96.

Nejste si jisti s EET? Jsme účetní firma a auditorská společnost s více jak 20 lety zkušeností. Rádi Vám poradíme.

Share This:
GermanEnglish