Dobrá účetní firma

0 comments

Jak vybrat spolehlivou účetní firmu

V České republice dnes najdeme nepřeberné množství účetních firem, které nabízejí kompletní účetní služby, jako je vedení účetnictví, daňové poradenství, DPH, zpracování mezd atd. Vzhledem k velké konkurenci, bývá hlavním kritériem cena.  Nicméně se v této době již nevyplácí na účetnictví šetřit či si ho dělat doma sám.

Je nutné neustále sledovat měnící se zákony a předpisy.  A především tyto změny správně aplikovat do praxe. To dobrou účetní firmu stojí náklady na školení svých účetních, které je nutno započítat do ceny účetnictví. Pokud tyto změny budete chtít sledovat a aplikovat do praxe sami, bude vás to stát více času než vaše samotné podnikání.

Při vybírání kvalitní účetní firmy je třeba zohlednit několik faktorů. Protože, pokud vyberete špatně, v budoucnu se to projeví a přinese plno finančních nepříjemností a komplikací.

Na co si tedy dávat pozor a co by měla účetní firma splňovat:

Cena účetnictví není na prvním místě
Pro spousta podnikatelů je hlavním kritériem cena, ale to se nemusí vždy vyplatit. Důležité je také zohlednit co vám účetní firma za „nízkou“ cenu nabízí. Často se stává, že účetní firma nacení pár účetních položek a vše ostatní vám bude postupně doúčtovávat. Při výběru účetní firmy, je také velmi podstatné zohlednit zkušenosti firmy a zejména v oboru, v kterém podnikáte. Doporučuje se najít optimální střed, kdy vám účetní firma poskytne služby, které vám vyhovují za rozumnou cenu.

Včasné předávání dokladů
Co se často v praxi stává, je fakt, že účetní firma nezpracovává účetnictví průběžně, tedy během roku. Pokud se vede účetnictví průběžně, je čas na optimalizaci. Ptejte se na reference firem, které již účetní firma zpracovává. Jak často přebírá doklady, jestli potřebné podklady předává včas apod.

Všímavost a aktivita účetní firmy
Žádá a urguje vás účetní o nové doklady? To je dobré znamení. Dobrá účetní firma, řeší každý doklad, nevyjasněné platby na bankovním výpise, má přehled v pohledávkách a závazcích, má v pořádku seznam majetku, dělá inventarizaci účtů… Pokud účetní firma jen přebere doklady a nic s vámi neřeší, není to v pořádku. Dobrá účetní potřebuje mít přehled a bude po vás chtít každý doklad.

Pojištění firmy
Výhodou externí účetní firmy je, že bývá pojištěna pro případ, že udělá nějakou chybu. Toto je dobré si předem zjistit.

 

Share This:
GermanEnglish