Účetní a daňové novinky pro rok 2015

0 comments

Podnikatel a účetní firma musí být vždy připraveni na plno změn, které jej jako každoročně čekají s příchodem nového roku.  Změny se týkají účetnictví, daní a podnikání. Připravili jsem pro vás sedm důležitých změny, která na vás čekají novém roce 2015.

1 . Omezení výdajových paušálů u vyšších příjmů

V současné době je omezení výdajového paušálu u 30 a 40 %. Od příštího roku se má týkat i podnikání s 60 a 80 % výdajovým paušálem. V praxi to znamená, že vláda vzala nárok na odečet nákladů paušálem těm živnostníkům a podnikatelů, jejich roční příjmy jsou alespoň dva miliony korun.

 

2. Nejzásadnější změna –  Třetí sazba DPH

Během příštího roku přibyde další sazba DPH, která se dotkne podnikatelů i spotřebitelů. Byla totiž schválena druhá snížená sazba DPH, která bude platit pro knihy, léky a kojeneckou výživu. K základní 21% a snížené 15% přibyde tedy ještě snížená 10% daň.

3. Nepoužíváte datovou schránku? Hrozí vám pokuta.

Pokud máte zřízenou datovou schránku, jste nuceni ji od nového roku využívat k veškeré komunikaci s finančním úřadem. Jinak vám hrozí pokuta až 50 tis. Kč. Toto je špatná zpráva pro živnostníky a podnikatele, kteří nyní datovou schránku mají. Dobrá zpráva je to pro ty, kteří ji nemají, jelikož těm povinnost zřídit si datovou schránku padla.

4 . Máte více dětí? Vaše daňové přiznání bude veselejší

Mění se i pravidla pro odpočet na děti. Dle nového zákona si můžete odečíst na první dítě 1 117 Kč měsíčně, za druhé 1 317 Kč měsíčně a za třetí a každé další dítě 1 417 Kč. Za rok tak můžete ušetřit více jak tisíce korun.

5. Důchodce čeká také dobrá zpráva

Pracující důchodci získají zpět slevu na dani. Od letošního roku se jim vrací sleva na dani. Důchodci – zaměstnanci si mohou uplatnit slevu už tento rok, důchodci – podnikatelé musí vydržet až do roku  2015, kdy tuto slevu uplatni v daňové přiznání.

6.  Omezení odečtů  za investiční životní pojištění

Od příštího roku chce vláda omezit i odečty od daně za investiční životní pojištění. Doposud jste si mohli odečíst až 12tis ročně. Nyní bude odečet ještě omezen tím, že se musí týkat pouze pojišťovací části životního pojištění. Výdaje na investiční část už odečítat nesmíte.

7. Změny se týkají i danění autorských honorářů.

Danění autorských honorářů se vrací k podobě z roku 2013. Od příštího roku se snižuje hranice na 7tis. Kč pro srážkovou daň.  Zatímco v současnosti se 15% srážková daň týká autorských příjmů do 10 000 Kč od jednoho plátce.

Share This:
GermanEnglish