Jak správně vybrat účetní firmu

0 comments

Pro mnohé podnikatele není jednoduché rozpoznat, která účetní firma je pro ně ta nejlepší. Účetních firem nebo samostatných účetních je u nás mnoho a orientovat se jenom podle ceny za jejich služby se někdy nevyplácí. Navíc účetní firma, která vyhovuje vaším obchodním partnerům, nemusí vyhovovat právě vám.

Na hledání kvalitní účetní byste si měli vyhradit dostatek času. Pokud chcete vyměnit dodavatele účetních služeb, pak je ideální čas na změnu na začátku účetního období nebo po uzávěrce roku – vystavení daňového přiznání. Samozřejmě ke změně může dojít i v průběhu roku. U plátců DPH je však vhodné sjednat změnu na začátku zdaňovacího období tj. od dalšího měsíce nebo čtvrtletí.

A jak na to?

1. Sepište si co od účetní firmy očekáváte

Pod pojmem vedení účetnictví a zpracování mezd se toho skrývá hodně. Je dobré si ujasnit, zda budete chtít jenom čistě zaúčtovat faktury, pokladnu, bankovní výpisy a následně vystavit DPH nebo potřebujete pravidelně zasílat výkazy s ekonomickými ukazateli vaší firmy. Požadujete u zpracování mezd, aby za vás účetní firma zasílala měsíční přehledy na pojišťovny, zastupovala vás na kontrolách nebo vám stačí mzdy spočítat a zaslat výplatní pásky. Chcete, aby Vám zpracovala přiznání k dani z příjmu, silniční daň nebo máte daňového poradce?

2. Ujasněte si styl práce hned na začátku

Hned na začátku si ujasněte, zda vyžadujete, aby účetní firma účtovala ve svém účetním systému nebo docházela k vám do firmy. Nastavte si, jakým způsobem bude probíhat předávání dokladů. Budou čistě v papírové formě nebo např. bankovní výpisy budete zasílat elektronicky. Komunikace a poradenství bude probíhat osobně, elektronicky nebo přes telefon.

3. Cena

Pro některé podnikatele je cena nejdůležitějším kritériem. Je však velmi důležité si uvědomit, že vedení účetnictví je služba jako každá jiná. Nelze reálné očekávat, že laciné účetnictví bude vedeno profesionálně a správně.

Stejně jako u jiných služeb může být nízké ceny dosaženo tím, že účetní šetří, kde se dá – např. na průběžném doplňování a zvyšování kvalifikace, na IT vybavení nebo účetním programu. Je dobré si tedy zjistit, proč je cena nízká. Zda se jedná opravdu o konečnou cenu za kompletní požadované služby.

Čas, který věnujete výběru účetní firmy se vám mnohonásobně vrátí. Vybíráte si totiž dlouhodobého obchodního partnera. Měnit často účetní, se v konečném důsledku opravdu nevyplácí.

Jsme účetní firma a auditorská společnost s více jak 20 lety zkušeností. Rádi Vám poradíme.

Share This:
GermanEnglish