Nezařazené

Daňové poradenství v České republice

By 31. 1. 2014 No Comments

Pokud se rozhodnete podnikat v České republice nebo jste již své podnikání započali, je potřeba vědět, jakým daním vaše podnikání podléhá. Pro přehled uvádíme přehled těch nejdůležitějších daní pro Českou republiku. Je třeba ale mít na paměti, že každé podnikání je individuální. Proto je nutné mít svého daňového poradce. Pokud hledáte zkušenou účetní firmu, obraťte se na nás, sjednejte si s námi nezávaznou konzultaci.

Základní daně v České republice

1.   Daň z příjmu

–        Fyzických osob (živnostníci)
Daň z příjmu fyzických osob je v České republice stanovena na 15%.
Fyzické osobě začínající podnikat na území České republiky vzniká povinnost registrovat se k dani z příjmu ke dni, kdy na území České republika začala podnikat a to v případě, že na tomto území vznikla stálá provozovna.
Tuto povinnost máte i v případě, že se na území České republiky zdržujete kvůli studiu nebo léčení a máte zde příjem.

 
–        Právnických osob podnikající v České republice (firmy)
Daň z příjmu právnických osob (firem) je v České republice stanovena ve výši 19%.
Poplatník daně z příjmů právnických osob, který nemá sídlo na území České republiky, je povinen podat přihlášku k registraci poplatníka k dani z příjmů právnických osob do 15 dnů ode dne, kdy mu na území České republiky vznikne stálá provozovna, kdy započal na území České republiky vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, nebo kdy přijal příjmy ze zdrojů na území České republiky, nebo obdržel povolení nebo získal oprávnění vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, vydané tuzemským orgánem veřejné moci. Toto podání zpravidla provádí patřičný daňový poradce.

 
–        Fyzických osob ze závislé činnosti (zaměstnanci)

–        Daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně

V České republice existuje několik způsobů, jak optimalizovat daňový základ tak, abyste na daních neodváděli zbytečně mnoho. Po konzultaci s účetní firmou a daňovým poradcem je možno určit, jakým způsobem se Vám vyplatí v České republice podnikat a platit daně.

2.      Daň z přidané hodnoty

DPH má v České republice 21% a 15% sazbu. Pokud podnikáte na území České republiky, máte povinnost se k registraci DPH přihlásit, jestliže jste za 12 měsíců podnikání vykázali obrat vyšší než 1 milion korun českých.

Povinnost odvádět DPH má odběratel. Od ledna 2014 je možno podávat přiznání k DPH pouze elektronicky! Což vám může snadno zajistit účetní firma zabývající se zpracováním účetnictví a daňovým poradenstvím.

3.      Spotřební daň
–        Z minerálních olejů
–        Z lihu
–        Z piva
–        Z vína a meziproduktů
–        Z tabákových výrobků

Přeprava výše uvedených výrobků mezi členskými státy EU je závislá na systému provozovatelů daňových skladů.

Za daňový sklad se považuje:

  • podnik na výrobu vybraných výrobků, ve kterém provozovatel daňového skladu za podmínek stanovených zákonem vybrané výrobky vyrábí, zpracovává, skladuje, přijímá nebo odesílá.
  • sklad vybraných výrobků, ve kterém provozovatel daňového skladu za podmínek stanovených zákonem vybrané výrobky skladuje, zpracovává, přijímá nebo odesílá.

Obchod mezi jednotlivými státy pak vychází z principu jednoho zdanění. Povinnost daň přiznat a zaplatit vzniká v České republice. Sazba daně se pak určí podle platné výše stanovené zákony České republiky.

Pokud si nevíte rady, v jaké výši a jakým způsobem platit spotřební daně v České republice, obraťte se na účetní firmu a jejich daňového poradce.

4.      Silniční daň
Vozidla, která jsou používána k podnikání, podléhají silniční dani. Sazba silniční daně je odvozena od objemu motoru, počtu náprav, hmotnosti vozidla a návěsů.

5.      Dědická daň, darovací daň
V lednu 2014 se zrušil v České republice zákon o dani dědické a darovací. Tyto dvě daně se převedly do daní z příjmů. Daň darovací se zvýšila a ustálila se na jednotné sazbě daně z příjmů, tedy na 15%.

6.      Daň z nabytí nemovitých věcí (daň z převodu nemovitosti)
V lednu 2014 daň z nabytí nemovitých věcí vystřídala starou daň z převodu nemovitosti. Sazba daně je 4%, kterou platí osoba, jež nemovitost prodává. Zákon ale umožňuje tuto povinnost převézt na osobu, která nemovitost kupuje. Základ daně je stanoven porovnáním kupní ceny a tzv. srovnávací daňové hodnoty (např. hodnota nemovitosti stanovená znaleckým posudkem). Základem daně se stává ta částka, která je vyšší.

 

Který finanční nebo celní úřad je správcem vašich daní v České republice?

Nelze-li určit místní příslušnost, je příslušným správcem daně Finanční úřad pro hlavní město Prahu.

Vzniká-li podle daňových předpisů daňová povinnost okamžikem přechodu státní hranice, řídí se místní příslušnost místem přechodu státní hranice.

U spotřebních daní, energetických daní a biopaliv vykonávají správu daní celní úřady příslušné podle sídla nebo místa pobytu plátce daně, pokud některý z těchto zákonů nestanoví jinak.

Nelze-li určit místní příslušnost celního úřadu podle ustanovení celního zákona nebo daňového řádu, je místně příslušný Celní úřad pro hlavní město Prahu.

U daní, kde předmětem zdanění je nemovitá věc, je místně příslušným správcem daně finanční úřad, v obvodu jehož územní působnosti se nemovitá věc nachází.

Má-li plátce daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti pobočku nebo jinou organizační složku, kde dochází k vybírání nebo srážení daně nebo záloh na ni a kde jsou k tomu uloženy potřebné doklady, je tato pobočka nebo jiná organizační složka plátcovou pokladnou. Místně příslušným správcem daně plátcovy pokladny je finanční úřad v místě plátcovy pokladny. Plátcova pokladna má stejná oprávnění a povinnosti jako plátce daně.

Pro detailní informace o tom, zda jste plátcem některé daně a do kdy jste povinni zaplatit příslušnou daň, se obraťte na nás.

Vše vám srozumitelně vysvětlíme a postaráme se o to, abyste mohli v České republice bezstarostně podnikat. Zařídíme veškeré vyřizování byrokracie a komunikaci s příslušnými úřady. Postaráme se o zajištění právní pomoci a sepsání patřičných smluv v souladu s čistým podnikáním v České republice.